تجهیز آرمان

علت بوق زدن یو پی اس چیست؟

علت بوق زدن یو پی اس

اگر قصد خرید دستگاه یو پی اس دارید و می‌خواهید از آن برای کاربری‌های مختلف استفاده کنید، لازم است که طرز کار و روش استفاده از آن را نیز به خوبی بدانید. یکی از موضوعاتی که ممکن است بعد از خرید این دستگاه برای کاربران سوال ایجاد کند، بوق زدن دستگاه است. در این مقاله می‌خواهیم علت بوق زدن دستگاه یو پی اس را بررسی کنیم و راه‌های احتمالی برای رفع آن را نیز به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعه

چرا دستگاه یو پی اس بوق می‌زند؟

بوق زدن دستگاه یو پی اس امری عادی است. به عبارت دیگر می‌توان این طور گفت که دستگاه برای ارسال پیام به کاربر، از بوق زدن استفاده می‌کند.

پیام بوق یو پی اس

معمولا سه دلیل اصلی می‌توان برای علت بوق زدن دستگاه UPS مطرح کرد که به شرح زیر هستند:

 1. دستگاه یو پی اس فعال و در حال استفاده از باتری خود است؛
 2. تعداد دستگاه‌های متصل به یو پی اس زیاد است و اصطلاحا دستگاه overloade است؛
 3. باتری یو پی اس کم است و نیاز به شارژ مجدد دارد.

هرچند که سه دلیل مذکور معمولا مهم‌ترین دلایل برای بوق زدن دستگاه هستند، اما علل دیگری نیز می‌تواند در این میان دخیل باشد. برای اینکه بتوانید دستگاه را به بهترین شکل عیب‌یابی کنید، ابتدا بهتر است که انواع بوق دستگاه یو پی اس را بشناسید. در بخش‌های بعدی با رایج‌ترین انواع بوق در این دستگاه آشنا خواهیم شد.

برای استعلام قیمت و مشاوره برای خرید انواع یو پی اس، استبلایزر و باتری یو پی اس  می توانید با تیم پشتیبانی تجهیز آرمان در ارتباط باشد.

انواع بوق دستگاه یو پی اس

بوق‌ها، معمولا آلارم های اخطار در دستگاه یو پی اس هستند. چنان که در بخش  قبلی نیز به آن اشاره شد، این دستگاه می‌تواند انواع مختلفی از بوق زدن داشته باشد؛ اما سوال اصلی اکنون این است که بوق های مختلف یو پی اس چه مفهومی دارند؟

از جمله رایج‌ترین انواع بوق در این دستگاه و علت بروز آن‌ها، موارد زیر است:

دو بوق سریع پشت سر هم، سپس مکث

زمانی که این بوق از دستگاه شنیده می‌شود، به آن معناست که برق شهری قطع شده است، یا کاهش شدید ولتاژ رخ داده است. در این صورت سیستم یو پی اس فعال شده و جریان برق اکنون توسط باتری تامین می‌شود.

در این زمان، حواستان باشد که:

 • میزان باتری دستگاه یو پی اس را چک کنید،
 • مدام اطلاعات حیاتی خود را ذخیره کنید،
 • آمادگی داشته باشید که دستگاه متصل به یو پی اس را خاموش کنید، زیرا باتری یو پی اس بسیار محدود است و نمی‌تواند برای مدت طولانی برق مورد نیاز شما را تامین کند.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت یو پی اس آنلاین و آفلاین

یک مرتبه بوق طولانی

زمانی که این نوع بوق از دستگاه شنیده می‌شود، به این معناست که میزان بار وات دستگاه‌های متصل به یو پی اس، از حد توان آن خارج شده است. به عبارت دیگر، دستگاه یو پی اس شما overloade شده است.

برای حل این مشکل می توانید:

 • ابتدا دستگاه یو پی اس را خاموش کنید،
 • حداقل یک دستگاه که اهمیت کمتری دارد را از سوکت اتصال یو پی اس خارج کنید.
 • سپس مدار را ریست کنید و دستگاه یو پی اس را مجددا روشن نمایید.

بوق طولانی دستگاه یو پی اس

بوق سریع، هر نیم ثانیه یک بار

یکی از جدی‌ترین انواع بوق دستگاه یو پی اس که باید به آن توجه داشته باشید، همین نوع است. زمانی که این بوق شنیده می‌شود، به‌ آن معناست که جریان برق شهری قطع شده است و سیستم به کار افتاده است؛ اما باتری یو پی اس کم است و هر لحظه امکان خاموش شدن آن وجود دارد. این بوق تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که باتری دستگاه به طور کامل تخلیه شود یا اینکه منبع تغذیه ثانویه‌ای به دستگاه متصل شود.

برای حل این مشکل می‌توانید:

 • تمامی اطلاعات مهم را ذخیره کرده و سیستم‌های متصل به دستگاه را سریعا خاموش کنید.
 • اگر در محل کار هستید، به تیم انفورماتیک اطلاع دهید، یا اینکه دستگاه یو پی اس را شخصا خاموش کنید.

بوق ممتد، هر 15 تا 45 ثانیه یک بار

مهم‌ترین سوالی که از متخصصان می‌شود، این است که بوق ممتد یو پی اس نشانه ی چیست؟ برای این نوع بوق می‌توان دلایل مختلفی را مطرح کرد. به یاد داشته باشید که این نوع بوق، بیشتر ممکن است تنها در دستگاه یو پی اس آنلاین شنیده شود و در انواع دیگر آن، وجود نداشته باشد؛ پس از مدل دستگاه خود اطلاع کسب کنید.

مهم‌ترین دلایل بوق ممتد دستگاه یو پی اس، اتصال تعداد بالای دستگاه‌های الکتریکی و overloade شدن یا داغ شدن بیش از حد دستگاه است. برای حل این دو مشکل می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید:

 • دستگاه‌هایی که اهمیت کمتری دارند را از یو پی اس جدا کنید.
 • برای خنک کردن دستگاه اقدام کنید، بهترین کار مطالعه دفترچه راهنمای آن است. به‌ علاوه می‌توانید آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید یا در محفظه دستگاه را باز کنید.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت استابلایزر با یو پی اس

چطور بوق دستگاه یو پی اس را خاموش کنیم؟

بهترین کار برای خاموش کردن بوق دستگاه یو پی اس آن است که ریشه اصلی بوق زدن را شناسایی کرده و سپس از روش‌های ذکر شده در این مقاله برای رفع آن استفاده کنیم. در صورتی که دستگاه را عیب‌یابی کرده و مشکل را حل کرده‌اید و دستگاه همچنان بوق می‌زند، می‌توانید از دکمه MUTE روی دستگاه برای خاموش کردن بوق استفاده کنید.

برای این کار تنها کافی است که این دکمه را به مدت چند ثانیه نگه دارید. برای فعال‌سازی مجدد بوق دستگاه می‌توانید همین کار را دوباره انجام دهید.

تست باتری دستگاه یو پی اس

توجه داشته باشید، نوع دیگری از بوق در دستگاه‌های یو پی اس وجود دارد که ممکن است در زمان تست باتری شنیده شود. در اکثر مدل‌های دستگاه‌های یو پی اس، به خصوص در دستگاه یو پی اس لاین اینتراکتیو، دستگاه به طور خودکار هر 14 روز یک بار تست باتری خودکار انجام می‌دهد. اگر نتیجه تست منفی باشد، دستگاه شروع به بوق زدن خواهد کرد.

معنای آن بوق این است که باتری دستگاه نیاز به تعویض دارد و هرچه سریع‌تر باید عوض شود. علاوه بر بوق، بر روی مانیتور دستگاه نیز هشدار این تست قابل‌مشاهده خواهد بود. متخصصان توصیه می‌کنند که در صورت شنیده شدن این بوق، بهتر است که باتری دستگاه را ظرف مدت 2 الی 4 هفته عوض کنید. برای خرید باتری یو پی اس می‌توانید از مشاوران مجموعه تجهیز آرمان کمک بگیرید.

تست باتری دستگاه یو پی اس

تجهیز آرمان، مرجع خرید یو پی اس در شیراز

شرکت تجهیز آرمان، با نام کامل شرکت تجهیز آرمان پویان هونام (تاپکو) یکی از معتبرترین مراجع فروش دستگاه یو پی اس آنلاین، لاین اینتراکتیو و یو پی اس آفلاین در شهر شیراز است. نه‌تنها برای شیراز، در هر شهر دیگر از ایران هم که باشید، می‌توانید از خدمات تجهیز آرمان بهره بگیرید و بهترین انواع دستگاه یو پی اس از برترین برندهای جهانی را خریداری نمایید. متخصصان ما در تجهیز آرمان با بیشتر از 15 سال سابقه کاری، برای ارائه کسب رضایت شما به صورت شبانه‌روزی در تلاش هستند. با ما در تماس باشید.

دسته بندی مطلب: تعمیر یو پی اس

سوالات متداول

بوق زدن دستگاه یو پی اس در حقیقت یک روش برای ارسال پیام توسط سیستم این دستگاه به کاربر است. هر بوق می‌تواند نشانه یک عیب باشد که باید برای رفع آن اقدام کرد.

بوق ممتد این دستگاه می‌تواند نشانه بالا رفتن ظرفیت بار بیشتر از حد مجاز، یا داغ شدن دستگاه یو پی اس باشد. هرچه سریع‌تر باید در صدد رفع این عیب برآیید.

برای رفع این بوق، می‌توان دستگاه‌های غیرضروری را از یو پی اس جدا کرد و آن‌ها را به شکل امن، خاموش نمود.

آنچه شما جست و جو کرده اید:

 • علت بوق زدن یو پی اس
 • علت بوق زدن ترانس فاراتل
 • بوق ممتد یو پی اس
 • طرز کار یو پی اس فاراتل

منابع

cyberpowersystems

forums.tomshardware

7 دیدگاه دربارهٔ «علت بوق زدن یو پی اس چیست؟»

 1. سلام و ممنون از مقاله خوبی که تهیه کردید، آیا معنای هر نوع بوقی که گفتید ممکنه در هر نوع دستگاه یو پی اس متفاوت باشه؟

  1. پشتیبان سایت

   سلام بله یوپی‌اس ها بسته به نوع طراحیشون بوق میزنن که هر نوع بوق زدن معنی خاصی داره که در دفترچه راهنمای دستگاها قید میشه

 2. سلام به شما. دستگاه یو پی اس من هر 30 ثانیه یک بار بوق میزنه. میشه بهم بگید علتش چی ممکنه باشد؟

  1. پشتیبان سایت

   با سلام
   احتمالات زیادی هست.
   ممکنه دستگاه شما بای پس ( در حالت برق شهر ) باشد که باید بررسی کنید و دستگاه رو به حالت اینوتر ( Online ) برگردونین.
   ممکنه حرارت محیط زیاد باشه و به این دلیل دستگاه گاها بخاطر دمای زیاد بوق میزند.
   و شاید دستگاه شما دچار آورلود یا اضاف بار میشه که باید بررسی کنید . شاید پرینتر یا بخاری برقی یا بار اضافه ای به آن متصل شده * معمولا پرینتر های لیزری باعث این موضوع هستند.

 3. بجز دکمه میوت که ذکر کردین، آیا راه‌های دیگه‌ای هم برای خاموش کردن بوق زدن دستگاه یو پی اس وجود داره؟ میشه راهنمایی کنید؟ ممنونم.

  1. پشتیبان سایت

   درود وقت بخیر.
   جهت قطع کردن صدای بوق دستگاه دکمه ای تعبیه شده که طبق دستورالعمل کارکرد دستگاه میتوان اقدام کرد.
   اگر صدای بوق برای محیط نصب یو پی اس خیای آزاردهنده باشد تعمیرکار امکان قطع کامل آن را دارد که باید دستگاه به تعمیرگاه منتقل شود.

 4. مهندس رحمانی

  علت بوق زدن ترانس فاراتل ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. یکی از اصلی‌ترین علل ممکن است افت ولتاژ، افزایش جریان، اتصال کوتاه، نوسانات فشار و … باشند. زمانی که چنین حادثه‌هایی رخ می‌دهد، سیستم ممکن است بوق بزند تا هشدار دهد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09937657206
به بالای صفحه بردن

برای استعلام قیمت و یا مشاوره خرید با ما تماس بگیرید.

یو پی اس

باتری یو پی اس

استابلایزر