تجهیز آرمان

استبلایزر با محافظ برق چه تفاوتی دارد؟

تفاوت استابلایزر و محافظ برق

استابلایزر و محافظ برق، دو دستگاهی هستند که ممکن است بیشتر از هر چیز دیگری برای کاربری‌های خانگی از آن‌ها استفاده شود. این دو دستگاه عملکرد شبیهی به هم دارند، اما تفاوت‌هایی نیز در بین آن‌ها به چشم می‌خورد. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به تفاوت استبلایزر و محافظ برق داشته باشیم و جواب سوال استابلایزر یا محافظ برق؟ را بدهیم؛ با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعه

تفاوت استابلایزر و محافظ برق چیست؟

اگر می‌خواهید برای کاربری‌های خانگی، اداری یا صنعتی یک دستگاه محافظ خریداری کنید، احتمالا این سوال را نیز از خود پرسیده‌اید که تفاوت محافظ با ترانس اتوماتیک یا استابلایزر چیست؟ و یا محافظ برق یا استابلایزر برایتان مناسب است؟ محافظ برق خانگی چه امکانی به ما می‌دهد؟

پاسخ به این سوال بسیار ساده است و می‌توان آن را این چنین مطرح کرد:

دستگاه محافظ برق، عملکردی بسیار ساده دارد و در صورت تغییر ناگهانی ولتاژ، جریان را به کل قطع می‌کند؛ اما در دستگاه استابلایزر، به دلیل ساختار پیچیده‌تری که وجود دارد، جریان برق به جای قطع شدن، اصلاح می‌شود.

مهم ترین تفاوت استبلایزر و محافظ برق

زمانی که در خانه یا اداره محل کار خود از دستگاه محافظ برق استفاده کنید، این دستگاه می‌تواند در زمان تغییر ناگهانی ولتاژ برق، جریان ورودی را به کل قطع کند. این کار باعث می‌شود تا سلامت دستگاه‌ها در برابر شوک‌های الکتریکی حفظ شود. در مقابل، استفاده از دستگاه استبلایزر، قطعی برق را به همراه ندارد؛ این دستگاه که ساختار پیچیده‌تری دارد، می‌تواند جریان برق خروجی را اصلاح کرده و در تمام مواقع، یک جریان ثابت به شما ارائه دهد.

برای استعلام قیمت و مشاوره برای خرید انواع یو پی اس، استبلایزر و باتری یو پی اس  می توانید با تیم پشتیبانی تجهیز آرمان در ارتباط باشد.

استابلیزر چیست؟

در ادامه مقاله تفاوت استابلایزر و محافظ برق ابتدا باید بدانیم استبلایزر چیست؟

دستگاه استبلایزر (Stabilizer)، از جمله دستگاه‌هایی است که می‌توان از آن‌ها برای افزایش سلامت و طول عمر دستگاه‌های الکتریکی استفاده کرد. چنان که پیش‌تر در بخش‌های قبلی نیز به آن اشاره کردیم، استفاده از این دستگاه می‌تواند جریان برق ثابتی را به ما ارائه بدهد. عملکرد این دستگاه به خوبی از روی نام آن پیداست؛ دستگاه استبلایزر، به استیبل کردن جریان ورودی به دستگاه‌های الکتریکی کمک می‌کند.

زمانی که نوسان جریان برق شهری بیش از حد اندازه باشد، دستگاه استبلایزر می‌تواند جریان را به محدود مورد نظر شما کاهش دهد و مانع از آسیب به دستگاه‌ها شود. همینطور اگر جریان برق شهری بیش از اندازه کم باشد، این دستگاه می‌تواند جریان را افزایش داده و عملکرد دستگاه‌های شما را به حالت عادی بازگرداند.

عملکرد دستگاه استبلایزر

از جمله مزایای استفاده از دستگاه استبلایزر می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تثبیت جریان برق شهری
 • محافظت از دستگاه‌ها در برابر اتصال کوتاه
 • کاهش هزینه‌های قبض برق در طولانی مدت و…

دستگاه محافظ برق چیست؟

دستگاه محافظ برق، دستگاهی است که هر یک از ما شاید بیشتر از یک عدد در خانه خود از آن داشته باشیم. این دستگاه را می‌توان شبیه به دستگاه سه‌راهیی در نظر گرفت، با این تفاوت که ساختار آن اندکی پیچیده‌تر بوده و می‌تواند از دستگاه‌های الکتریکی ما، در برابر نوسانات برق شهری محافظت کند. همان طور که در بخش‌های قبلی به آن اشاره شد، عملکرد این دستگاه به استبلایزر شبیه است.

دستگاه محافظ برق می‌تواند افزایش یا کاهش جریان برق شهری را تشخیص دهد. این دستگاه بلافاصله بعد از از تشخیص هرگونه نوسان در جریان برق شهری، بلافاصله آن را قطع کرده و از ورود آن به دستگاه‌های الکتریکی، جلوگیری می‌کند. این کار باعث افزایش سلامت دستگاه‌ها شده و از آسیب به ‌آن‌ها، ممانعت به عمل می‌آورد. استفاده از این دستگاه‌ها، حتی در کنار استفاده از استبلایزر، به شدت توصیه می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت یو پی اس آنلاین و آفلاین

استفاده از محافظ الکتریکی و استبلایزر با هم ممکن است؟

در انتهای بخش قبلی، به این موضوع اشاره کردیم دستگاه استبلایزر و محافظ الکتریکی را می‌توان در کنار هم به کار برد. اگر این در باب موضوع برای شما سوال پیش آمده، باید بگوییم که استفاده همزمان از این دو دستگاه کاملا ممکن است و هیچ مانعی برای آن وجود ندارد؛ حتی متخصصان توصیه می‌کنند که این کار را انجام دهیم.

بهترین روش استفاده از دو محافظ برق و استبلایزر به صورت همزمان، به این صورت است که ابتدا محافظ را به برق متصل کنیم و سپس دستگاه استبلایزر را به یکی از پورت‌های آن وصل کنیم. این کار باعث می‌شود که طول عمر دستگاه استبلایزر ارتقا پیدا کند و سلامت آن در برابر هرگونه شوک الکتریکی، تضمین شود.

بهترین روش استفاده از استبلایزر و محافظ برق

پیشنهاد مطالعه: ایا میتوان از محافظ یخچال برای تلویزیون استفاده کرد؟

استفاده از یو پی اس به جای استبلایزر ممکن است؟

دستگاه یو پی اس (UPS) از دیگر دستگاه‌هایی است که می‌توان از آن برای محافظت از دستگاه‌های الکتریکی استفاده کرد. برخی از افراد می‌پرسند که آیا به جای دستگاه استبلایزر می‌توان از یو پی اس استفاده کرد یا نه. پاسخ به این سوال در عین اینکه بسیار ساده است، اهمیت زیادی نیز دارد. به صورت خلاصه، می‌توان گفت که پاسخ این سوال مثبت است.

دستگاه یو پس اس، دارای انواع مختلفی است که از جمله آن‌ها، می‌توانیم به یو پی اس آنلاین، دستگاه یو پی اس آفلاین و در نهایت، به دستگاه یو پی اس لاین اینتراکتیو اشاره کنیم. وظیفه اصلی این دستگاه‌ها، تامین برق مورد نیاز دستگاه‌های الکتریکی در زمانی است که جریان برق شهری قطع شده باشد؛ اما دو نوع آفلاین و لاین اینتراکتیو، علاوه بر تامین برق اضطراری، می‌تواند برای تثبیت جریان برق نیز کاربرد داشته باشند.

دستگاه یو پی اس کاربردهای بسیاری دارد که از نمونه آن‌ها، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • استفاده در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های پزشکی که از یو پی اس تجهیزات پزشکی استفاده می‌شود.
 • برای به کارگیری دوربین‌های مداربسته ساختمان‌ها و ادارات که از یو پی اس دوربین مداربسته استفاده می‌شود.
 • برای راه‌اندازی آسانسورها در مواقع قطعی برق که معمولا از یو پی اس آسانسور استفاده می‌شود و …

پیشنهاد مطالعه: تفاوت استابلایزر با یو پی اس

کلام آخر

اگر قصد خرید دستگاه یو پی اس، استبلایزر و یا محافظ برق برای مصارف خانگی، اداری و یا صنعتی را دارید، بدون شک باید به سراغ یک منبع معتبر و مطمئن بروید. شرکت تجهیز آرمان می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. این شرکت، با نام کامل شرکت تجهیز آرمان پویان هونام (تاپکو) با سال‌ها سابقه در زمینه واردات دستگاه‌های یو پی اس و استبلایزر، می‌تواند به عنوان یکی از بهترین مراجع موجود در ایران شناخته شود.

در لینک های زیر می توانید انواع استبلایزر را مشاهده کنید:

استبلایزر رله ای

استبلایزر سروو

استبلایزر تک فاز

استبلایزر سه فاز

همچنین اگر برای دستگاه لیزر موهای زائد قصد خرید استبلایزر را دارید ما به شما مشاهده بخش استابلایزر دستگاه لیزر را پیشنهاد می کنیم.

محافظ برق در زمان وجود نوسان در جریان برق، برق ورودی به دستگاه را قطع می‌کند، ولی استبلایزر می‌تواند آن را تثبیت کند.

این دستگاه می‌تواند جریان برق شدید را کاهش، و جریان کم را افزایش دهد. به علاوه می‌تواند از اتصال کوتاه جلوگیری کند و در نهایت، قبوض برق را نیز کاهش دهد.

بله. می‌توان ابتدا محافظ برق را به پریز وصل کرد و دستگاه استبلایزر را نیز به یکی از پورت‌های آن متصل کرد.

منابع

portablepowerguides

standbysystems

آنچه دیگران جست و جو کرده اند:

 • محافظ برق یا استابلایزر
 • فرق استابلایزر با محافظ برق
 • محافظ برق صنعتی
 • تفاوت محافظ برق با استابلایزر
 • استابلایزر یا محافظ برق
 • محافظ برق استابلایزر
 • محافظ استابلایزر
 • استابلایزر برق
 • محافظ برق آسانسور

10 دیدگاه دربارهٔ «استبلایزر با محافظ برق چه تفاوتی دارد؟»

 1. سلام. میشه این موضوع رو کاملا روشن کنید که اصلا چرا برای مصارف خانگی هم باید استبلایزر استفاده کنیم؟ چه لزومی داره که هزینه کنیم؟

  1. پشتیبان سایت

   درود به شما
   جهت اصلاح ولتاژ و جلوگيري از آسیب به تجهیزات از استبلایزر استفاده میشه
   در نهایت اگر بررسی کنین که چه استبلایزر از چه خساراتی برقی میتونه جلوگیری کنه میتونین متوجه بشین که لازمه باشه توی یک خونه

 2. درود و تشکر از بابت مقاله خوبتون. میشه بگید که آیا استفاده از استبلایزر می‌تونه مصرف برق رو افزایش بده یا نه؟ ممنون از شما.

  1. پشتیبان سایت

   سلام به شما دوست خوب ما
   استبلایزر فقط یک اصلاح کننده ولتاژ هست و معمولا تاثیری در کاهش یا افزایش هزینه برق شما نمیگذاره

 3. مقاله جامع بود؛ متشکریم. میشه بفرمایید که موقع خرید استبلایزر باید چه نکاتی رو در نظر داشته باشیم؟ چه استبلایزری مناسب ماست؟

  1. پشتیبان سایت

   درود
   جهت خرید استبلایزر باید به نوع مصرف کننده دقت کنین
   تک فاز هست یا سه فاز
   حساسیت به برق زیاد دارد یا نه
   مقدار مصرف آن چقدر هست
   که میتونین برای گرفتن مشاوره رايگان براحتی با ما تماس بگیرید

 4. سلام، آیا از استابلایزر سروو میشه برای کاربری‌های خانگی هم استفاده کرد؟ یا اینکه فقط مخصوص استفاده‌های صنعتیه؟

  1. پشتیبان سایت

   سلام بله استفاده می‌شود
   میتونین از استبلایزر سروو برای اصلاح ولتاژ در منازلی که افت و یا افزایش ولتاژ زیاد دارند جهت اصلاح ولتاژ استفاده کرد
   مثلا برای محافظت از یخچال تلوزیون ماشین لباسشویی اسپیلت و…

 5. توی دفتر ما به استابلایزر محافظ برق صنعتی هم میگن. به نظرم استابلایزر برق خیلی ضروریه و البته استابلایزر یا محافظ برق خیلی مقایسه جالبی نیست چون به هر حال وسیله هایی با کاربری متفاوتند. ولی خیلی ها استبلایزر رو محافظ برق هم می دونند مثلا یکی از دوستای من بهش می گه محافظ برق آسانسور و فرق استابلایزر با محافظ برق رو نمی دونه. تفاوت محافظ برق با استابلایزر خیلی پیچیده نیست؛ محافظ برق به دستگاه‌هایی اطلاق می‌شود که سیستم‌ها را در برابر مشکلات برق، مانند نوسانات و سرکشی، حفاظت می‌کند. از سوی دیگر، استابلایزر ولتاژ ورودی را تنظیم کرده و ولتاژ خروجی را به مقدار ثابتی تثبیت می‌کند تا از تغییرات آن جلوگیری شود. محافظ برق خانگی برای خیلی از وسیله های خونه کفایت می کنه.

 6. استفاده از دو محافظ برق توصیه نمیشه. محافظ استابلایزر رو من برای استابلایزر دستگاه لیزر استفاده می کنم. ولی میشه بگید چگونه ولتاژ برق خانگی را افزایش دهیم؟ یا ایا میتوان از محافظ یخچال برای تلویزیون استفاده کرد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09937657206
به بالای صفحه بردن

برای استعلام قیمت و یا مشاوره خرید با ما تماس بگیرید.

یو پی اس

باتری یو پی اس

استابلایزر