تجهیز آرمان

تفاوت باتری یو پی اس با باتری ماشین چیست؟

تفاوت باتری یو پی اس و باتری ماشین

تفاوت باتری یو پی اس و باتری ماشین چیست؟

بگذارید در همین ابتدای مقاله سر اصل مطلب برویم و از مقدمه‌چینی اضافه پرهیز کنیم. به طور کلی، تفاوت بین باتری ماشین و باتری یو پی اس را می‌توانیم به شکل زیر بیان کنیم:

مهم‌ترین تفاوتی که می‌توان  باتری یو پی اس و باتری ماشین مطرح کرد، در نوع ساختار و کارکرد آن‌هاست؛ باتری ماشین به گونه‌ای طراحی شده است که جریان برق مورد نیاز را برای یک مدت بسیار کوتاه فراهم کند (مثلا برای استارت زدن) در حالی که باتری یو پی اس، طوری طراحی شده است که بتواند جریان مورد نیاز را به صورت مداوم و برای مدت طولانی تامین کند.

زمانی که خودرو نیاز به استارت زدن داشته باشد، معمولا به جریان برق بسیار بالایی نیاز خواهد داشت؛ باتری خودرو با ساختاری که دارد، می‌تواند این جریان را به بهترین شکل برای تمامی اجزای ماشین فراهم آورد. حال آنکه در باتری یو پی اس چنین قابلیتی وجود ندارد؛ زیرا که باتری یو پی اس نمی‌تواند در یک مدت‌زمان کوتاه، جریان بزرگی را ایجاد کند.

برای اینکه بتوانیم تفاوت بین باتری UPS و باتری خودرو را درک کنیم، باید ساختار آن‌ها را بهتر بشناسیم، در بخش‌های بعدی، بیشتر در این باره خواهیم گفت. و اینکه تفاوت باتری یو پی اس و باتری ماشین(خودرو) چیست؟ آیا این دو به یکدیگر شباهت دارند؟ آیا بجای باتری یو پی اس می توان از باتری ماشین استفاده کرد؟  در این مقاله قصد داریم تا به تمام این سوالات پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

پیشنهاد ویژه: خرید باتری یو پی اس

راهنمای مطالعه

برای استعلام قیمت و مشاوره برای خرید انواع یو پی اس، استبلایزر و باتری یو پی اس  می توانید با تیم پشتیبانی تجهیز آرمان در ارتباط باشد.

آشنایی با تفاوت ساختار باتری یو پی اس و باتری ماشین

برای تشخیص باتری یو پی اس از باتری ماشین، ابتدا باید تفاوت ساختار باتری یو پی اس و باتری ماشین را درک کنیم. به همین دلیل، توصیه ما این است که این بخش را با دقت مطالعه فرمایید.
 • هر باتری، چه باتری ماشین و چه باتری یو پی است، هر دو دارای تعدادی «پلیت الکترود» در ساختار خود هستند. تعداد این پلیت‌ها در ساختار باتری ماشین بسیار بیشتر از باتری یو پی اس است. زمانی که تعداد پلیت‌ها زیاد باشد، میزان سطح صفحات الکترود برای واکنش با الکترولیت، بسیار بیشتر خواهد شد. در نتیجه این امر نیز جریان برق بسیار زیاد در مدت زمان بسیار کم تولید خواهد شد.

مهم ترین تفاوت باتری یو پی اس و باتری ماشین

 • در عوض، در باتری یو پی اس، تعداد این پلیت‌ها کمتر بوده و همچنین ضخامت کمتری نیز دارند. به‌علاوه میزان الکترولیت نیز بسیار بیشتر از باتری ماشین است. در این باتری، واکنش شیمیایی بسیار زمان‌برتر خواهد شد؛ اما می‌تواند برای مدت زمان بیشتری جریان مورد نیاز کاربر را فراهم کند. به عبارت دیگر، می‌توان گفت که زمان تخلیه باتری یو پی اس بسیار بیشتر است.
 • در باتری یو پی اس، جریان برق DC به جریان AC تبدیل می‌شود. این نوع از باتری‌ها را می‌توان شبیه به باتری‌های دیپ سایکل در نظر گرفت؛ این سیستم در پنل‌های خورشیدی نیز به کار رفته است و همان طور که قبل‌تر هم گفتیم، زمان تخلیه شارژ در آن‌ها بسیار طولانی‌تر است. حال آنکه در باتری ماشین چنین نیست.
پیشنهاد مطالعه: تفاوت استابلایزر با یو پی اس

شباهت باتری ماشین با باتری یو پی اس چیست؟

هرچند که تفاوت باتری یو پی اس و باتری ماشین بسیار زیاد است، اما این دو، شباهت‌هایی نیز با یکدیگر دارند. به هر حل ماهیت هر دو باتری یکی است و کاربردشان نیز بسیار شبیه به هم است؛ تنها ساختار آن‌هاست که باعث شده برای دو نوع مصرف کاملا مجزا از آن‌ها استفاده شود.

شباهت باتری ماشین با باتری یو پی اس

اگر می‌پرسید که شباهت باتری‌ های ماشین (باتری‌های استارتی) با باتری یو پی اس چیست، ما موارد زیر را برای شما بر خواهیم شمرد:
 • هر دو نوع باتری، به طور استاندارد دارای ولتاژ 12 هستند. اما خب در بعضی موارد ممکن است با ولتاژ‌های متفاوت نیز تولید شوند.
 • از نظر ظاهری نیز این دو باتری بسیار به هم شبیه هستند؛ هر دو باتری شبیه به یک جعبه مستطیل شکل تولید و در ابعاد گوناگون (بسته به ظرفیت باتری) در بازار عرضه شده‌اند.
 • مهم‌ترین ترکیبات موجود در این باتری‌ها نیز برای تولید انرژي، سرب و اسید است.
پیشنهاد مطالعه: تفاوت یو پی اس و اینورتر

آیا بجای باتری یو پی اس می توان از باتری ماشین استفاده کرد؟

اکنون مهم‌ترین سوالی که ممکن است برای شما کاربران پیش آمده باشد، این است که آیا می‌توان از باتری ماشین به جای باتری پی اس استفاده کرد؟ یا برعکس، می‌توان از باتری یو پی اس به جای باتری ماشین استفاده کرد یا نه؟ پاسخ به این سوال، بعد از آنکه از تفاوت‌های ساختاری و همچنین شباهت‌های این دو باتری آگاه شده‌ایم، بسیار ساده خواهد بود. بسیاری از کاربران، به دلیل قیمت بالای باتری یو پی اس، تصمیم به استفاده از باتری ماشین می‌گیرند. اما باید بدانید که این کار ممکن عواقب جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. این کار نه تنها ممکن است که به دستگاه یو پی اس آسیب وارد کند، بلکه می‌تواند لوازم الکترونیکی متصل را نیز خراب کند. از جمله دلایلی که می‌توان در جواب به سوال چرا بجای باتری یو پی اس از باتری ماشین استفاده نکنیم داد، باید این موارد را مطرح کنیم:
 • هرچند که می‌توان یو پی اس را با باتری ماشین روشن کرد و جریان 220 ولت نیز داشت، اما این جریان در مدت بسیار کوتاهی متوقف خواهد شد.
 • این افت جریان، می‌تواند به انواع دستگاه یو پی اس آسیب وارد کند و حتی موجب خرابی دستگاه‌های الکترونیکی نیز بشود.
 • یو پی اس آفلاین به‌خصوص بسیار آسیب‌پذیرتر است و استفاده از باتری ماشین می‌تواند از کار افتادن دستگاه شود. در یو پی اس آنلاین نیز دچار خطای باتری خواهد شد.
 • استفاده از باتری ماشین بجای باتری یو پی اس می‌تواند موجب داغ شدن بیش از حد باتری در زمان شارژ شدن شود و حتی خطر نشت اسید یا انفجار را نیز به همراه داشته باشد.

خطرات استفاده از باتری ماشین به جای باتری یوپی اس


پیشنهاد ویژه: خرید یو پی اس

خرید باتری یو پی اس از شرکت تجهیز آرمان

شرکت تجهیز آرمان به عنوان یکی از تامین کننده های باتری یو پی اس اماده خدمت رسانی به شما عزیزان در تمام زمینه‌های تعمیر یو پی اس در شیراز می باشد. برای مشاوره در زمینه تعمیر یو پی اس و همچنین مشاوره قبل از خرید و استعلام قیمت انواع یو پی اس با مشاوران تجهیز آرمان در ارتباط باشید. تلفن ثابت : ۰۷۱۳۲۳۶۳۳۸۴ – ۰۷۱۳۲۳۶۳۳۸۵ – ۰۷۱۳۲۳۵۵۴۴۷ فروش: ۰۹۹۳۷۶۵۷۲۰۶ خدمات پس از فروش: ۰۹۱۷۹۹۶۸۶۸۴ آدرس: شیراز – خیابان فلسطین – حد فاصل هدایت و حکیمی – پلاک ۵۰ پیشنهاد مطالعه: تفاوت یو پی اس و ژنراتور

سوالات متداول

باتری یو پی اس جریان مداوم را به مدت طولانی‌تری تامین می‌کند؛ اما باتری ماشین جریان برق بسیار را در مدت بسیار کوتاهی تولید می‌کند.

خیر. استفاده از باتری ماشین تنها می‌تواند برای مدت کوتاهی برق را تامین کند، اما در عوض خطرات بسیاری را ممکن است به همراه داشته باشد.

تعداد پلیت‌های الکترود در باتری ماشین بسیار بیشتر بوده و میزان اسید برای واکنش، بسیار کمتر است. حال آنکه در باتری یو پی اس، همه چیز درست برعکس موارد فوق است.

به طور کلی، باطری یو پی اس قیمت بیشتری از باتری ماشین دارد. برای اطلاع از قیمت این باتری، می‌توانید با کارشناسان ما در تجهیز آرمان تماس بگیرید.

 

2 دیدگاه دربارهٔ «تفاوت باتری یو پی اس با باتری ماشین چیست؟»

 1. باطری ماشین لزوما
  فقط برای استارت نیست.تعداد استارت زدن عمر باطری رو مشخص می‌کنه.وهرچند میلی آمپر بخوای ازش جریان میگیریم.واینکه بتونه لحظه ای تا۱۵۰امپر بده مزیتش هست نه ضعف.علت واقعی بودن قیمتش تولید انبوه ونظارت بر فروشه.هیچ اشکالی جهت مواردی چون یو پی اس وپنل خورشیدی نیست.

  1. پشتیبان سایت

   سلام به شما
   بله. بار ها شده از باتری ماشین برای ups استفاده کردند و مدت زیادی جواب داده
   ولی اگر نگاهی به سیکل و نمودار شارژ باتری های ماشینی در مقایسه با باتری یوپی‌اس( سلید لید اسید ) بندازید متوجه میشید تفاوتی زیادی هست.
   قابل توجه اینکه باتری ماشینی بدلیل اسیدی بودنش خطری که محیط رو تهدید میکنه، نیاز به احتیاط دارد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09937657206
به بالای صفحه بردن

برای استعلام قیمت و یا مشاوره خرید با ما تماس بگیرید.

یو پی اس

باتری یو پی اس

استابلایزر