تجهیز آرمان

تفاوت یو پی اس و ژنراتور در چیست؟

تفاوت یو پی اس و ژنراتور

اگر قصد خرید یو پی اس دارید، بدون شک یک بار این سوال را از خود پرسیده‌اید که اصلا یو پی اس بهتر است یا ژنراتور؟ یا اینکه تفاوت بین یو پی اس و ژنراتور در چیست؟ در این مقاله از تجهیز آرمان، ما قصد داریم تا به همین سوالات پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعه

تفاوت یو پی اس و ژنراتور در چیست؟

دستگاه‌های یو پی اس و ژنراتور (یا همان دیزل ژنراتور) هر دو دستگاهی هستند که از آن‌ها به عنوان یک منبع تغذیه اضطراری استفاده می‌شود. زمانی که جریان برق شهری قطع شود، هر دو دستگاه یو پی اس و یا ژنراتور می‌توانند به کمک ما بیایند و جریان برق مورد نیاز برای دستگاه‌های الکترونیکی ما را تامین کنند، اما این دو دستگاه، تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند.

مهم‌ترین تفاوت بین یو پی اس و ژنراتور، به شرح زیر است:

یو پی اس، جریان مورد نیاز ما را از باتری تامین می‌کند؛ حال آنکه در ژنراتور، جریان برق مورد نیاز از طریق‌ سوخت‌های فسیلی، مانند دیزل، بنزین، یا گاز تامین می‌شود.

مهم ترین تفاوت یو پی اس و ژنراتور برق

البته درباره تفاوت بین این دستگاه، می‌توان موارد دیگری را نیز شرح داد که در ادامه، یک به یک هر کدام را برای شما برخواهیم شمرد؟

 • در یو پی اس، مدت زمان سوییچ جریان برق بر روی باتری، بلافاصله است؛ اما در ژنراتورها، این مدت زمان بسیار طولانی است و یکی از عیوب این دستگاه به حساب می‌آید.
 • جریان خروجی از دستگاه یو پی اس، همیشه بر روی 220 ولت ثابت است و هیچ نوسانی نخواهد داشت؛ اما در دستگاه‌های دیزل ژنراتور، بار جریان خروجی ممکن است کم و زیاد شود.
 • از دستگاه یو پی اس معمولا برای برق‌دهی در مدت زمان‌های کوتاه (مثلا 4 تا 10 ساعت) استفاده می‌شود، اما از ژنراتور برای تامین جریان برق به مدت طولانی استفاده می‌شود.
 • نگهداری دستگاه‌های یو پی اس بسیار ساده است و هیچ نیازی به سرویس منظم ندارد؛ اما دستگاه‌های ژنراتور را باید در فواصل معین‌شده سرویس کرد و مورد بازرسی قرار داد.
 • و در آخر، دستگاه یو پی اس هیچ نوع آلودگی محیطی تولید نخواهد کرد، حال آنکه دستگاه ژنراتور به دلیل سوزاندن سوخت‌های فسیلی، می‌تواند آلودگی فراوانی را به همراه داشته باشد.

مزایای یو پی اس

برای استعلام قیمت و مشاوره برای خرید انواع یو پی اس، استبلایزر و باتری یو پی اس  می توانید با تیم پشتیبانی تجهیز آرمان در ارتباط باشد.

معرفی دستگاه یو پی اس و ژنراتور برق

به تفاوت‌ بین یو پی اس و ژنراتور در بخش قبلی اشاره کردیم؛ اکنون بد نیست که اندکی درباره چیستی این دو دستگاه بدانیم و از کاربرد آن‌ها آگاه شویم. هر دو دستگاه یو پی اس و ژنراتور برای تامین انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر دو این دستگاه‌ها می‌توانند جریان برق مورد نیاز ما را برای راه‌‌اندازی دستگاه‌های الکتریکی مهم، برای مدت محدودی تامین نمایند؛ حال در یو پی اس این کار به وسیله باتری انجام می‌شود و در ژنراتور، توسط سوخت‌های فسیلی میسر می‌شود.

گفتنی است که کدام از دستگاه‌های ژنراتور برق و یو پی اس، انواع و اقسام مختلفی دارند. از جمه مهم‌ترین دستگاه‌های یو پی اس می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • دستگاه یو پی اس آفلاین که به دستگاه ترانس خانگی نیز معروف است و ساده‌ترین نوع این دستگاه به شمار می‌رود.
 • یو پی اس آنلاین که همیشه جریان برق را از طریق باتری تامین می‌کند.
 • و در نهایت یو پی اس لاین اینتراکتیو که ترکیبی از دو نوع قبلی است و ویژگی‌های هر دو را در خود جای داده است.

آشنایی با دیزل ژنراتور، کاربردها و عملکرد آن ️

ژنراتور چه معایبی به همراه دارد؟

در رابطه با معایب استفاده از دیزل ژنراتور به جای یو پی اس، می‌توان دلایل بسیاری را مطرح کرد. از جمله دلایلی که بهتر است به جای دستگاه موتور برق از یو پی اس استفاده کنیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ژنراتور از سوخت فسیلی استفاده می‌کند؛ این سوخت می‌تواند آلودگی‌های بسیاری را به شکل دود به همراه داشته باشد. همین باعث می‌شود که آسیب آن برای محیط زیست بسیار زیاد باشد و امکان استفاده از آن در هر محیطی نیز وجود نداشته باشد.
 • موتور برق نمی‌تواند جریان خروجی را تثبیت کند؛ به عبارت دیگر، شما در زمان استفاده از ژنراتور، نوسان برق بسیاری خواهید داشت. همین می‌تواند موجب بروز آسیب‌های فراوان در دستگاه‌های الکتریکی شما شود.
 • مدت زمان شروع به کار در دستگاه موتور برق بسیار زیاد است؛ بسته به مدل دستگاه، این مدت زمان می‌تواند بین 5 تا 15 دقیقه یا بیشتر متغیر باشد. همین باعث می‌شود که اطلاعات مهم بسیاری در این بازه زمانی از دست برود.
 • و در آخر، استفاده از ژنراتور می‌تواند بسیار پرسر و صدا باشد. دستگاه‌های موتور برق به دلیل طراحی خاص موتور خود، معمولا صدای بسیاری تولید می‌کنند که گاه این صدا می‌تواند آزاردهنده باشد.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت یو پی اس و اینورتر 

آیا یو اس پی می‌تواند جایگزین ژنراتور شود؟

پاسخ به این سوال، پیش از هر چیز نیازمند آن است که نیازهای خود را به خوبی بشناسید و ببینید که اصلا می‌خواهید چه استفاده‌ای از دستگاه یو پی اس یا ژنراتور برق داشته باشید. بعد از اینکه جواب مناسبی برای این سوال پیدا کردید، سپس باید به سراغ خرید بروید. اینکه آیا یو پی اس را می‌توان جایگزین ژنراتور کرد یا نه را، از دو بعد می‌توان مورد بررسی قرار داد:

 • اول می‌توان درباره کاربرد و موارد استفاده از این دو دستگاه گفت؛ با توجه به ماهیت و ویژگی‌های ژنراتور و یو پی اس، معمولا این دو را نمی‌توان جایگزین هم کرد، اما در عوض می‌توان از آن‌ها در کنار یکدیگر استفاده کرد. به این شکل جریان مورد نیاز ابتدا توسط ژنراتور تامین و سپس وارد دستگاه یو پی اس شود. البته توجه داشته باشید که یو پی اس‌هایی که بتوانند با ژنراتور کار کنند، متفاوت از دیگر انواع آن هستند.

سازگاری یو پی اس و ژنراتور

 • دوم درباره قیمت دستگاه یو پی اس و ژنراتور؛ خیلی از افراد می‌پرسند که قیمت یو پی اس نسبت به کارایی مناسب تر است یا ژنراتور؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که هرچند قیمت دستگاه یو پی اس، به خصوص دستگاه یو پی اس آنلاین بسیار بالاست، اما امکانات و ویژگی‌های آن باعث می‌شود که پرداخت چنین هزینه‌ای کاملا منطقی و معقول باشد.
 

برای آسانسور، یو پی اس یا ژنراتور؟

در نهایت یکی دیگر از مهم‌ترین سوالاتی که در بین مصرف‌کنندگان وجود دارد، آن است که که برای آسانسور از یو پی اس استفاده کنیم یا ژنراتور؟ از آن جهت که استفاده از آسانسور و تامین امنیت آن به طور مستقیم با جان انسان‌ها سر و کار دارد، پاسخ به این سوال می‌تواند بسیار مهم باشد.

در پاسخ به استفاده از یو پی اس یا ژنراتور برای آسانسور باید بگوییم که:

بهتر است برای آسانسور از یو پی اس استفاده کنیم؛ این دستگاه می‌تواند برق مورد نیاز برای جابجایی آسانسور به نزدیک‌ترین طبقه و باز شدن درها را به خوبی فراهم آورد. هیچ آلودگی محیطی ندارد و سرعت عملکرد آن نیز بالاست. به دلیل محدودیت‌های استفاده از ژنراتور، استفاده از آن برای آسانسور در مواقع ضروری، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت یو پی اس آفلاین، آنلاین و لاین اینتراکتیو 

کلام آخر

در این مطلب، تلاش ما آن بود که مهم‌ترین تفاوت های بین یو پی اس و ژنراتور برق را برای شما توضیح دهیم. همانطور که مشاهده کردید، هرچند که کاربرد هر دو دستگاه یکی است، اما ماهیت آن‌ها با یکدیگر متفاوت است و برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. اگر قصد خرید دستگاه یو پی اس یا خرید باتری یو پی اس را دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در تجهیز آرمان تماس حاصل فرمایید.

تلفن ثابت : ۰۷۱۳۲۳۶۳۳۸۴ – ۰۷۱۳۲۳۶۳۳۸۵ – ۰۷۱۳۲۳۵۵۴۴۷

فروش: ۰۹۹۳۷۶۵۷۲۰۶

خدمات پس از فروش: ۰۹۱۷۹۹۶۸۶۸۴

آدرس: شیراز – خیابان فلسطین – حد فاصل هدایت و حکیمی – پلاک ۵۰

تجهیز آرمان (با نام کامل شرکت تجهیز آرمان پویان هونام یا تاپکو) از جمله فعال‌ترین شرکت‌های ایران در زمینه تامین دستگاه یو پی اس و تجهیزات مربوط به آن است. این شرکت به طور تخصصی در زمینه فروی یو پی اس، باتری یو پی اس و اسبلایزر فعالیت می‌کنند و مقر اصلی آن نیز در شهر شیراز واقع شده است.

 

مهم‌ترین تفاوت این در منبع تامین انرژی است؛ یو پی اس با باتری کار می‌کند و ژنراتور با سوزاندن سوخت‌های فسیلی کار می‌کند.

بله. می‌توان برق مورد نیاز یو پی اس را با ژنراتور تامین کرد؛ اما یو پی اس‌هایی که بتوانند با ژنراتور کار کنند، از انواع خاصی هستند.

دستگاه‌های یو پی اس بسته به ظرفیت باتری خود، می‌توانند بین 4 تا 10 ساعت در زمان قطعی جریان برق شهری، دوام داشته باشند.

بسته به امکانات و ویژگی‌های دستگاه یو پی اس، قیمت آن می‌تواند متفاوت باشد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید با کارشناسان ما در تجهیز آرمان تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09937657206
به بالای صفحه بردن

برای استعلام قیمت و یا مشاوره خرید با ما تماس بگیرید.

یو پی اس

باتری یو پی اس

استابلایزر