تجهیز آرمان

یو پی اس رکمونت و تاور چه فرقی با هم دارند؟

تفاوت یو پی اس رک مونت و تاور

 اگر قصد خرید یو پی اس دارید، دو نوع آن را پیش روی خود خواهید داشت؛ مدل‌های رکمونت و مدل‌های تاور. سوال اصلی اینجاست که کدام یک را باید خریداری کنیم؟ اصلا تفاوت بین یو پی اس رکمونت و تاور در چیست؟ این‌های سوالاتی هستند که در این مقاله قصد داریم به آن‌ها پاسخ دهیم؛ پس با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعه

تفاوت یو پی اس رکمونت و تاور

یو پی اس‌ها را می‌توان در دسته‌بندی‌های مختلفی جای داد. یکی از مهم‌ترین دسته‌بندی‌های دستگاه یو پی اس، دسته‌بندی یو پی اس رکمونت (Rackmount) و تاور (Tower) است. بدون اینکه بخواهیم به مقدمه‌چینی بیشتری بپردازیم، تفاوت بین این دو را می‌توانیم به شکل زیر شرح دهیم:

مهم‌ترین تفاوت یو پی اس رک مونت و تاور در محل قرارگیری آن‌هاست. یو پی اس تاور یا ایستاده معمولا در فضای داخلی اداری در کنار وسایل الکتریکی قرار می‌گیرد؛ در حال که یو پی اس رک مونت معمولا داخل رک‌های مخابراتی و فضای داخلی سرورها قرار می‌گیرد.

یو پی اس تاور یا ایستاده را به راحتی می‌توان در فضای داخل اداره و یا در اتاق‌های مختلف قرار داد؛ این دستگاه‌ها را می‌توان کنار دستگاه‌های الکتریکی قرار داد و در مواقع لزوم، آن‌ها را فعال کرد. به همین دلیل شاید بتوان گفت که استفاده از یو پی اس ایستاده ساده‌تر باشد.

پیشنهاد مطالعه: معرفی یو پی اس رکمونت

اما از طرف دیگر، یو پی اس رک مونت را باید داخل رک‌های مخابراطی قرار داد.

یو پی اس رکمونت در تفاوت بین یو پی اس رکمونت و تاور

این دسته از دستگاه‌های یو پی اس، معمولا برای سرورها و تجهیزات مخابراتی استفاده می‌شوند و می‌توان گفت که اهمیت بیشتری از نوع قبلی خود دارند.

معمولا از یو پی اس آنلاین برای این کاربری استفاده می‌شود تا دستگاه‌های حساس مخابراتی، یک منبع تغذیه بدون وقفه داشته باشند. بنا بر تجربه و ادعای متخصصان، یو پی اس رک مونت خرابی بیشتری دارد.

برای استعلام قیمت و مشاوره برای خرید انواع یو پی اس، استبلایزر و باتری یو پی اس  می توانید با تیم پشتیبانی تجهیز آرمان در ارتباط باشد.

معرفی یو پی اس تاور یا ایستاده

یو پی اس تاور (Tower) یکی از انواع دستگاه یو پی اس است که کاربردهای خاص خودش را دارد.

این دستگاه یو پی اس مخصوصا فضاهای داخلی یک اداره است؛ این نوع از انواع دیگر حجم و فضای کمتری را اشغال می‌کند و به راحتی می‌توان آن را روی میز یا روی زمین در کنار دستگاه‌های الکتریکی مورد نظر قرار داد.

یو پی اس تاور یا ایستاده در تفاوت بین یو پی اس رکمونت و تاور

مهم‌ترین تفاوت یو پی اس رک مونت (Rackmount) و ایستاده (Tower)، در شکل ظاهری آن‌ها می‌باشد؛ وگرنه طرز کار هر دو یکی است و برای مقاصد مشترکی از آن‌ها استفاده می‌شود.

مهم ترین تفاوت یو پی اس ایستاده و رک مونت

گفتنی است که قیمت برخی از مدل های یو پی اس تاور Tower بیشتر و برخی ممکن است اقتصادی‌تر باشند.

در رابطه با یو پی اس تاور می‌توان این نکات را نیز افزود که:

 • این یو پی اس ها معمولا محدودیت اندازه ندارند؛ برخی از آن‌ها ممکن است بسیار بزرگ باشند و به همین دلیل توان و امکاناتشان نیز بیشتر است.
 • یو پی اس های تاور در سه نوع آنلاین و آفلاین و لاین اینتراکتیو در دسترس هستند (برخلاف یو پی اس رکمونت که فقط دارای انواع آنلاین است.)
 • جابجایی و حمل یو پی اس تاور بسیار ساده‌تر از انواع دیگر آن است.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت استبلایزر با محافظ برق

معرفی یو پی اس رک مونت

در ادامه مقاله یو پی اس رکمونت و تاور به نوع دوم، یو پی اس رکمونت می پردازیم.

همان طور که از نام یو پی اس RACK MOUNT نیز پیداست، آن‌ها برای قرارگیری در رک‌های مخابراطی طراحی شده‌اند.

مهم‌ترین موارد استفاده از این نوع، برای تجهیزات شبکه، سیستم‌های اطلاعاتی، سیستم‌های روشنایی، دوربین‌های مدار بسته و… است.

از نظر ظاهری، برخی از مدل های یو پی اس رک مونت Rackmount حتی از مدل‌های ایستاده نیز کم‌حجم‌تر هستند.

از جمله مزایای یو پی اس ها رک مونت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاد، نگهداری و تعمیر آسان در مقابل دیگر انواع دستگاه‌های یو پی اس
 • امنیت بسیار بالا در برابر خرابی دستگاه‌های الکتریکی و یا درزکردن اطلاعات حساس
 • اشغال کمترین فضای ممکن با طراحی‌های کامپکت و منحصر به فرد برای فضاهای اندک

علاوه بر مزایا، بد نیست که نگاهی به معایب یو پی اس های رک مونت نیز داشته باشیم. از جمله معایب این دستگاه‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • قیمت یو پی اس رک مونت در مقایسه با دیگر انواع آن بسیار گران است.
 • این یو پی اس ها ممکن است با تمام تجهیزات الکتریکی همخوانی و سازگاری نداشته باشد؛ به همین دلیل شاید مجبور باشید از چند مدل متفاوت استفاده کنید.
 • توان یو پی اس رکمونت نسبت به دیگر انواع آن بسیار کمتر و محدودتر است؛ فلذا باید تمهیداتی را برای این مشکل اندیشید.

معایب یو پی اس رک مونت

پیشنهاد مطالعه: تفاوت استابلایزر با یو پی اس

دیگر انواع دستگاه یو پی اس

همانطور که در بخش‌های قبلی نیز به آن اشاره کردیم، یو پی اس انواع مختلفی دارد.

یو پی اس رک مونت و تاور، دسته‌بندی‌های این دستگاه بر اساس ویژگی‌های ظاهری آن بودند. اما دسته‌بندی دیگری نیز وجود دارد که بر اساس عملکرد یو پی اس انجام شده است.

در این دسته‌بندی، عملکرد هر یو پی اس با توجه به طراحی سیستم داخلی آن، متفاوت از دیگری است.

با توجه به این توضیحات، انواع زیر از دستگاه یو پی اس را می‌توان معرفی کرد:

 • نوع اول، یو پی اس آفلاین است که ساده‌ترین نوع این دستگاه به شمار می‌رود. این دستگاه را می‌توان شبیه به ترانس نیز در نظر گرفت با این تفاوت که می‌تواند جریان برق را برای مدت کوتاهی نیز تامین کند.
 • نوع دوم، یو پی اس آنلاین است که علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز در زمان قطعی برق، جریان برق را به صورت مستقیم از باتری تامین می‌کند و آن را از هرگونه نوسان نیز عاری می‌سازد.
 • نوع سوم نیز یو پی اس لاین اینتراکتیو است که ترکیبی از هر دو دستگاه بالا به شمار می‌رود. این نوع را بهترین نوع دستگاه یو پی اس می‌دانند.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت یو پی اس آفلاین، آنلاین و لاین اینتراکتیو

کلام آخر

در این مقاله، از تفاوت یو پی اس تاور یا ایستاده با یو پی اس رک مونت برای شما گفتیم؛ دیدیم که مهم‌ترین وجه تفاوت بین این دو، در شکل ظاهری و محل قرارگیری آن‌هاست.

در زمان خرید، توجه به رکمونت یا تاور بودن دستگاه یو پی اس بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل باید با آگاهی کامل انجام شود.

اگر قصد خرید یو پی اس رکمونت یا تاور، یا حتی قصد خرید باتری یو پی اس را دارید، کارشناسان ما در تجهیز آرمان در خدمت شما خواهند بود.

شما می‌توانید با یک تماس ساده، از مشاوره رایگان ما بهره‌مند شوید و بهترین نوع از دستگاه یو پی اس را برای مصارف مورد نظر خود انتخاب کنید.

تجهیز آرمان با بهترین دستگاه‌های یو پی اس و استبلایزر با بهترین قیمت بازار، در خدمت شما خواهد بود.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت باتری یو پی اس با باتری ماشین

سوالات متداول

مهم‌ترین تفاوت یو پی اس رکمونت و تاور در شکل ظاهری آن‌هاست؛ مدل تاور محدودیت اندازه ندارد و در می‌تواند در دفاتر اداری کنار دستگاه باشد، اما مدل رکمونت باید در رک‌های مخابراتی قرار بگیرد.

یکی از انواع دستگاه یو پی اس است که می‌توان آن را در هرجایی، معمولا در فضای داخلی دفاتر اداری، در کنار دستگاه‌های الکتریکی قرار داد و در زمان قطعی برق، از آن استفاده کرد.

نوع دیگری از دستگاه یو پی اس است که از آن فقط در رک‌های مخابراتی استفاده می‌شود. این نوع فقط دارای انواع آنلاین است و حجم کمی دارد تا بتوان آن‌ها را در کابینت رک جای داد.

بسته به نوع، ابعاد و اندازه و مدل، این دو نوع می‌توانند قیمت‌های متفاوتی داشته باشند. برای اطلاع از قیمت یو پی اس رکمونت یا تاور می‌توانید با کارشناسان ما در تجهیز آرمان تماس بگیرید.

منبع: kstar

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09937657206

برای استعلام قیمت و یا مشاوره خرید با ما تماس بگیرید.

یو پی اس

باتری یو پی اس

استابلایزر