تجهیز آرمان

کاربرد بای پس در یو پی اس چیست؟

کاربرد بای پس در یو پی اس

یکی از امکاناتی که در زمان خرید دستگاه یو پی اس ممکن است مورد توجه خریداران قرار بگیرد، قابلیت Bypass (بای پس) در این دستگاه است. این ویژگی، از جمله قابلیت‌های جانبی دستگاه یو پی اس به شمار می‌رود و بهتر است که قبل از خرید، درباره وجود یا عدم وجود آن در دستگاه موردنظر، اطلاع کسب کنیم. در این مقاله از تجهیز آرمان، با چیستی این قابلیت و مزایایی که به همراه خواهد داشت، بیشتر آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

راهنمای مطالعه

بای پس دستگاه یو پی اس چیست؟

همین ابتدای مقاله، بدون مقدمه‌چینی بیشتر، بهتر است سر اصل مطلب برویم و ببینیم که اصلا منظور از با پس در دستگاه یو پی اس چیست؟ اگر بخواهیم به ساده‌ترین بیان ممکن در رابطه با بای پس صحبت کنیم، می‌توانیم چنین بگوییم که:

بای پس (Bypass) در حقیقت یک سوییچ یا دکمه در دستگاه یو پی اس است؛ این سوییچ به کاربر این امکان را می‌دهد که در مواقع لازم، برق شهری وارد شده به دستگاه را مستقیما به خروجی دستگاه متصل می‌کند.

تعریف بای پس در یو پی اس

همان‌طور که در مقدمه نیز به آن اشاره کردیم، سوییچ بای پس در همه دستگاه‌های یو پی اس موجود نیست. برخی از مدل‌های پیشرفته‌تر، مثلا دستگاه یو پی اس آنلاین، چنین قابلیتی را برای کاربر فراهم کرده‌اند. این قابلیت برای دستگاه‌های یو پی اس چندان ضروری نیست و تغییری در عملکرد دستگاه ایجاد نخواهد کرد. اما وجود آن بدون شک می‌تواند برای تعمیر دستگاه یا در دیگر مواقع ضروری، بسیار مفید باشد.

بای پس داخلی یا سوییچ بای پس در یو پی اس

 

برای استعلام قیمت و مشاوره برای خرید انواع یو پی اس، استبلایزر و باتری یو پی اس  می توانید با تیم پشتیبانی تجهیز آرمان در ارتباط باشد.

موارد استفاده از بای پس دستگاه یو پی اس

اگر دستگاه یو پی اس شما دارای کلید بای پس یا همان بای پس مود باشد، معمولا می‌توانید برای امور زیر آن را فعال کرده و از آن استفاده کنید:

  • در مواقع اضافه بار دستگاه یو پی اس
  • در زمان طوفان‌های شدید و وجود صاعقه
  • افزایش ولتاژ بیش از محدود دستگاه یو پی اس
  • بروز اتصال کوتاه در دستگاه‌های متصل به یو پی اس
  • بالا رفتن بیش از اندازه دستگاه یو پی اس
  • مواقع لازم برای تعمیر دستگاه یا تعویض قطعات آن

پیشنهاد مطالعه: نقشه مدار الکترونیکی یو پی اس

مزایای استفاده از بای پس دستگاه یو پی اس

با نگاهی به موارد استفاده از این کلید، بدون شک مزایای آن نیز به‌خوبی برای شما آشکار خواهد شد. چنان که در بخش‌های قبلی نیز به آن اشاره کردیم، این کلید برای دستگاه یو پی اس ضروری نیست، اما وجودش می‌تواند در مواقع لازم، فواید زیادی به همراه داشته باشد.

بای پس می‌تواند جریان خروجی برق شهری را به‌‌ صورت مستقیم به خروجی دستگاه یو پی اس انتقال دهد؛ همین قابلیت سبب می‌شود که برای محافظت از بیشتر دستگاه و همین‌طور از دستگاه‌های متصل، از آن استفاده کنیم. Bypass در لغت به‌معنای میان‌بر است و این حالت می‌تواند مسیری کوتاه‌تر برای جریان برق ایجاد کند.

پیشنهاد مطالعه: محافظ برق یا استابلایزر

انواع حالت بای پس دستگاه یو پی اس

کلید بای پس یا همان بای پس مود در دستگاه یو پی اس، انواع مختلفی دارد. به طور کلی این قابلیت را می‌توان در دو دسته‌بندی قرار داد که به شرح زیر هستند:

انواع بای پس در یو پی اس

بای پس دستی (Manual Bypass)

همان‌طور که از نام آن نیز به خوبی پیداست، این نوع از بای پس دستگاه یو پی اس را باید به صورت دستی فعال کرد. اگر دستگاه شما دارای بای پس دستی باشد، معمولا بر روی آن یک کلید به‌خصوص برای فعال‌سازی این حالت وجود دارد.

در این مواقع، شما با فشردن کلید مخصوص، حالت بای پس را فعال می‌کنید و یو پی اس شما، جریان برق شهری را مستقیما به خروجی، منتقل می‌کند. بای پس دستی در بیشتر مواقع برای تعمیر خرابی‌ها و رفع مشکلات یا تعویض باتری یو پی اس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت یو پی اس و موتور برق

بای پس اتوماتیک (Automatic Bypass)

نوع دوم از حالت بای پس، نوع اتوماتیک آن است. بای پس اتوماتیک در ساختار داخلی دستگاه تعبیه شده است و برخلاف نوع قبلی، نمی‌توان آن را به صورت دستی روشن کرد. به همین دلیل مي‌توان ادعا کرد که تکنولوژی این نوع، از نوع قبلی پیشرفته‌تر است. بای پس اتوماتیک زمانی فعال می‌شود که سنسورهای داخلی، نیاز به فعال‌سازی این حالت را تشخیص دهند.

از جمله مواردی که ممکن است بای پس اتوماتیک دستگاه را فعال کند، می‌توانیم به بروز اتصال کوتاه، افزایش بار دستگاه بیشتر از حد مجاز یا داغ شدن بیش از اندازه یو پی اس اشاره کنیم. در چنین مواقعی، یو پی اس به صورت خودکار بای پس مود را فعال می‌کند.

کلید بای پس دستگاه یو پی اس چیست؟

تا به اینجای مطلب، درباره حالت بای پس یا همان Bypass Mode در دستگاه یو پی اس برای شما صحبت کردیم. اما چنان که پیش‌تر نیز به آن اشاره کرده بودیم، همه دستگاه‌های یو پی اس این ویژگی را ندارند. برای مثال، انواع ساده‌تر دستگاه، مانند یو پی اس آفلاین، فاید حال بای پس هستند. در این مواقع، برای تنظیم دستگاه روی حالت یو پی اس، باید از ابزارها و تجهیزات جانبی استفاده کرد.

درست همین‌جا است که پای کلید بای پس یا سوییچ بای پس یو پی اس به میان می‌آید. این کلید، یک افزونه جداگانه است که به صورت مجزا به دستگاه یو پی اس متصل می‌شود و قابلیت‌های حالت بای پس را برای یو پی اس شما، به ارمغان می‌آورد. این دستگاه را به عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات جانبی یو پی اس می‌شناسند که در مواقع بروز انواع مشکل یا اختلال، می‌تواند جریان برق ورودی به دستگاه را به خروجی متصل کند.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت استابلایزر با یو پی اس

انواع کلید بای پس یو پی اس

سوییچ بای پس دستگاه یو پی اس، به عنوان یکی از تجهیزات جانبی این دستگاه، خود دارای انواع مختلفی است. به طور کلی این کلید را می‌توان در دو دسته‌بندی زیر تقسیم کرد:

کلید بای پس ثابت (static bypass switch)

اگر دستگاه یو پی اس دچار اختلال داخلی یا خارجی شود، (همان مشکلاتی که در بخش موارد کاربرد مطرح کردیم) این کلید خود به خود فعال می‌شود. البته گاهی می‌توان آن را به صورت دستی نیز فعال یا غیرفعال کرد. این نوع از سوییچ بای پس را معمولا برای اینورتر دستگاه به کار می‌برند و زمانی که هرگونه ایرادی در مدار دستگاه وجود داشته باشد، می‌توان از آن استفاده کرد.

کلید بای پس محافظت خارجی (maintenance bypass switch)

نوع دیگری از سوییچ بای پس به حساب می‌آید که تنها برای مواردی همچون تعمیر یا تعویض قطعات دستگاه یو پی اس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع می‌تواند از ورود جریان برق به دستگاه یو پی اس جلوگیری کرده و شرایطی امن برای تعمیر یا دیگر اقدامات لازم، برای کاربرد فراهم آورد.

پیشنهاد مطالعه: تفاوت یو پی اس آنلاین و آفلاین

کلام آخر

در این مقاله از چیستی بای پس یو پی اس برای شما صحبت کردیم. هر دستگاه یو پی اس دارای حالت بای پس است و اگر چنین قابلیتی نداشته باشد، می‌توان از سوییچ بای پس برای آن استفاده کرد. حالت بای پس یا سوییچ مخصوص به آن، این امکان را برای ما فراهم می‌آورد که بتوانیم از سلامت دستگاه یو پی اس محافظت کنیم یا اینکه شرایطی امن برای تعمیر و نگهداری از آن فراهم آوریم.

استفاده و کاربرد بای پس یو پی اس

شرکت تجهیز آرمان در شیراز، یکی از معتبرترین تامین‌کنندگان دستگاه یو پی اس و کلید بای پس در ایران به حساب می‌آید. اگر قصد خرید دستگاه یو پی اس لاین اینتراکتیو، آنلاین و آفلاین و حتی باتری آن را دارید، می‌توانید از ما کمک بگیرید. کارشناسان ما در تمام اوقات آماده ارائه مشاوره تخصصی به شما عزیزان خواهند بود.

تلفن ثابت : ۰۷۱۳۲۳۶۳۳۸۴ – ۰۷۱۳۲۳۶۳۳۸۵ – ۰۷۱۳۲۳۵۵۴۴۷

فروش: ۰۹۹۳۷۶۵۷۲۰۶

خدمات پس از فروش: ۰۹۱۷۹۹۶۸۶۸۴

 

دسته بندی مطلب: تعمیر یو پی اس

سوالات متداول

قابلیتی است که می‌تواند در مواقع موردنیاز، جریان برق ورودی به دستگاه یو پی اس را قطع کرده و این جریان را مستقیما به خروجی دستگاه متصل کند.

حالت بای پس یکی از قابلیت‌هایی که می‌توان در دستگاه یو پی اس پیدا کرد. اگر دستگاه یو پی اس این قابلیت را به صورت داخلی نداشت، می‌توان از کلید یا سوییچ بای پس استفاده کرد.

استفاده از این حالت یا سوییچ آن، می‌توان از سلامت دستگاه یو پی اس محافظت کرده و شرایط مناسبی را برای تعمیر و نگهداری از دستگاه، برای کاربر فراهم کند.

1 دیدگاه دربارهٔ «کاربرد بای پس در یو پی اس چیست؟»

  1. خلیی خوب bypass چیست رو توضیح دادید. لطفا بگید بای پس در برق چیست و فایو اس چیست؟ همچنین در مورد اینکه معنی bypass در برق و اینکه بای پس اتوماتیک چیه هم بگید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09937657206

برای استعلام قیمت و یا مشاوره خرید با ما تماس بگیرید.

یو پی اس

باتری یو پی اس

استابلایزر