تجهیز آرمان

آشنایی با اصطلاحات رایج دستگاه یو پی اس

اصطلاحات رایج دستگاه یو پی اس

دستگاه یو پی اس، یک دستگاه محافظت الکتریکی است؛ برای اینکه بتوانیم از این دستگاه به بهترین شکل استفاده کنیم، لازم است که اصطلاحات رایج آن را نیز بشناسیم. در علم برق و الکترونیک، از اصطلاحات و کلمات خاصی در زمان استفاده از دستگاه یو پی اس استفاده می‌شود. در این مقاله، رایج‌ترین اصطلاحاتی که باید به عنوان یک کاربر بدانید، به شما آموزش خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

برای استعلام قیمت و مشاوره برای خرید انواع یو پی اس، استبلایزر و باتری یو پی اس  می توانید با تیم پشتیبانی تجهیز آرمان در ارتباط باشد.

راهنمای مطالعه

اصطلاحات رایج دستگاه یو پی اس را بشناسید!

1. آلارم صوتی

آلارم صوتی

هشدار صوتی یا Audible Alarm در حقیقت همان بوق دستگاه یو پی اس است. بوق زدن دستگاه یو پی اس یک مکانیزم از پیش تعیین‌شده برای یو پی اس است که کاربرد از وجود برخی از وضعیت‌ها و اشکالات موجود در یو پی اس، آگاه کند.

2. تست خودکار باتری

تست خودکار باتری

تست داخلی باتری ups یا همان Automatic Battery test، از جمله امکاناتی است که در دستگاه‌های یو پی اس پیشرفته‌تر تعبیه شده است. دستگاه یو پی اس می‌تواند به صورت اتوماتیک باتری را مورد تست قرار داده و اشکالات داخلی آن را شناسایی کند.

3. تنظیم‌کننده اتوماتیک ولتاژ

تنظیم‌کننده اتوماتیک ولتاژ

تنظیم‌کننده اتوماتیک یا AVR یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در دستگاه یو پی اس است که می‌توان آن را در یو پی اس‌های آنلاین پیدا کرد. این اصطلاح به این معناست که دستگاه می‌تواند ولتاژ را در بازه‌ای مشخص به صورت ثابت نگه دارد.

4. شارژر باتری

شارژر باتری

شارژ کننده باتری یا همان Battery charger در حقیقت بخشی از دستگاه است که باتری را شارژ می‌کند. مهم‌ترین عملکرد این بخش، تغییر نوع جریان برق از AC به DC است. شارژ باتری بر عهده همین قطعه از دستگاه یو پی اس است.

پیشنهاد مطالعه: نحوه انتخاب شارژر باتری یو پی اس

5. مدارشکن باتری

مدارشکن باتری

از دیگر اصطلاحات یو پی اس می‌توان به مدارشکن یا Battery Circuit breaker اشاره کرد. این اصطلاح مربوط به قطعه‌ای با همین عنوان است و وجود آن به کاربر این اجازه را می‌دهد که بتواند باتری دستگاه را به صورت دستی از مدار جدا کند.

پیشنهاد مطالعه: روش حذف باطری کرکره برقی

6. آمپر ساعت

آمپر ساعت

یکی از مهم‌ترین اصطلاحات رایج دستگاه یو پی اس که پیش از خرید باید به آن توجه داشته باشید، آمپر ساعت، Ampere-Hour یا AH است. این اصطلاح مربوط به ظرفیت باتری یو پی اس است. هرچقدر ظرفیت باتری یو پی اس بیشتر باشد، مدت‌زمان شارژدهی آن بیشتر خواهد بود.

7. توان یو پی اس

توان یو پی اس

اصطلاحات ظرفیت و توان، معمولا در کنار هم به کار می‌روند و هر دو نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. توان دستگاه یو پی اس را با واحد KW نشان می‌دهند. از جمله اصطلاحات زیرمجموعه‌ای این بخش نیز می‌توان به ضریب توان یو پی اس، توان واقعی و همین‌طور توان ظاهری دستگاه اشاره کرد.

پیشنهاد مطالعه: یو پی اس چند ساعت کار می کند؟

8. اضافه بار یو پی اس

اضافه بار یو پی اس

اضافه بار زمانی است که خروجی دستگاه یو پی اس، از توان آن بیشتر باشد. وقتی تعداد تجهیزات متصل به دستگاه یو پی اس بیش از اندازه باشد، اضافه بار رخ خواهد داد. به همین دلیل باید دستگاه‌ها را کمتر کرد وگرنه یو پی اس دچار آسیب خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: چه دستگاه‌هایی را نمی‌توان به UPS متصل کرد؟

9. شروع به کار خودکار و بارگیری متعادل

استارت اتوماتیک

استارت اتوماتیک یا همان Auto-Start نیز از دیگر اصطلاحات یو پی اس و زمانی استفاده می‌شود که دستگاه بلافاصله بعد از اتصال به برق شهری یا در زمان قطع شدن آن، شروع به کار کند؛ بدون آنکه کاربر آن را روشن نماید. بارگیری متعادل یا Balancad load نیز به زمانی گفته می‌شود که دستگاه در برابر هر فاز خروجی، به همان اندازه نیز جریان بارگیری کرده باشد.

پیشنهاد مطالعه: چک لیست نگهداری یو پی اس

10. توپولوژی یو پی اس

توپولوژی یو پی اس

توپولوژی یا همان Topology در حقیقت همان «نوع» دستگاه یو پی اس است. به طور کلی سه نوع توپولوژی از دستگاه یو پی اس داریم؛ یو پی اس آنلاین، آفلاین و در نهایت، یو پی اس لاین اینتراکتیو.

11. باتری خارجی یو پی اس

باتری خارجی یو پی اس

باتری خارجی یا External Battery در حقیقت نوعی از باتری یو پی اس است که داخل محفظه اصلی دستگاه قرار نمی‌گیرد. این باتری را به صورت جداگانه از بیرون به یو پی اس متصل می‌کنند و  به کمک آن، میزان شارژدهی باتری یو پی اس را افزایش می‌دهند.

12. باتری دریچه‌دار

باتری دریچه‌دار

باتری‌هایی که دارای دریچه تنظیم هستند با عنوان VLAR Battery شناخته می شوند. این باتری‌ها معمولا از جنس سرب اسید هستند. در صورتی که باتری سیلد اسید ما سر ریز شیمیایی داشته باشد، از همین محفظه خارج خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: انواع باتری یو پی اس

13. نمایشگر یو پی اس

نمایشگر یو پی اس

نمایشگر یا همان LCD/LED Display در حقیقت همان صفحه نمایش کوچکی است که بر روی دستگاه یو پی اس قرار دارد. با استفاده از این صفحه نمایش و چراغ های یو پی اس که نشانگر وضعیت هستند روی آن قرار دارد، می‌توانید از وضعیت داخلی دستگاه یو پی اس آگاه شوید.

14. تبدیل دوگانه

تبدیل دوگانه

تبدیل به صورت دوگانه یا همان Double Conversion از جمله اصطلاحات یو پی اس آنلاین است. معنایش نیز آن است که دستگاه ابتدا جریان AC را توسط رکتیفایر به DC تبدیل می‌کند. سپس بخش دیگری به اسم Inverter، جریان را مجددا به همان AC تغییر می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: نقشه مدار یو پی اس

15. رکتیفایر یو پی اس

رکتیفایر یو پی اس

رکتیفایر یا همان Rectifier قطعه‌ای از دستگاه یو پی اس است که معمولا در توپولوژي آنلاین پیدا می‌شود. رکتیفایر جریان ورودی به دستگاه یو پی اس را به جریان DC تبدیل می‌کند و سپس آن را به باتری دستگاه انتقال می‌دهد. در صورتی که جریان برق شهری متصل باشد، جریان مذکور مستقیما وارد اینورتر خواهد شد.

16. اینورتر یو پی اس

اینورتر یو پی اس

قطعه مهم دیگری که در دستگاه یو پی اس وجود دارد، اینورتر یا همان Inverter است. وجود اینورتر یو پی اس در دستگاه یو پی اس، باعث می‌شود که جریان برق از DC به AC با فرکانس 50 هرتز یا 60 هرتز تغییر پیدا کند و سپس وارد مدار الکترونیکی دستگاه‌های متصل شود.

کلام آخر

در این مقاله از تجهیز آرمان، با مهم‌ترین اصطلاحات رایج دستگاه یو پی اس، آشنا شدیم. اصطلاحات تخصصی یو پی اس بسیار فراتر از این‌ها است، اما از آنجایی که بازگو کردن آن‌ها از حوصله یک مخاطب عادی خارج خواهد بود، به همین دلیل ما به همین موارد اکتفا کردیم. اگر قصد خرید دستگاه یو پی اس دارید، تجهیز آرمان می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

تلفن ثابت : ۰۷۱۳۲۳۶۳۳۸۴ – ۰۷۱۳۲۳۶۳۳۸۵ – ۰۷۱۳۲۳۵۵۴۴۷

فروش: ۰۹۹۳۷۶۵۷۲۰۶

خدمات پس از فروش: ۰۹۱۷۹۹۶۸۶۸۴

آدرس: شیراز – خیابان فلسطین – حد فاصل هدایت و حکیمی – پلاک ۵۰

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09937657206

برای استعلام قیمت و یا مشاوره خرید با ما تماس بگیرید.

یو پی اس

باتری یو پی اس

استابلایزر